10 Aralık 2016 Cumartesi


Nefis bir masalı, Karlar Kraliçesi'ni sahneye koymak için kolları sıvadık. Sahneleme çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor.

1800'lü yıllardan günümüze kadar ulaşan Hans Christian Andersen'nin nefis masalını çocuklar için sahneye uyarladık. Bütün metin şiirsel bir anlatımla kaleme alındı. Baştan sona müzik ve şarkılarla donatarak keyifli bir müzikal sahnelemek istiyoruz.. Şu anda Özlem Kaveller, oyunun tamamına yakınını bestelemekle meşgul. Şarkılar ve müzikler geldikçe prova yapmaya devam ediyoruz.

Sevgi kavramının sözlük anlamı "insanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak biliniyor. Sadece sözlük anlamına bakarak, bir toplumun varlığı için bu kavramın ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sevgi merhamet, şefkat ve fedakarlık kavramlarıyla birlikte var olmaktadır. Bu yüzden birlikte yaşayabilmenin tek koşulu sevgidir.

Gerda ve Kai arasındaki sevgi o kadar güçlüdür ki, 1800'lü yıllardan günümüze kadar anlatılagelmiştir. Andersen'nin masalı, kötülük yayan buzdan aynanın kırılıp, parçalarının dünyaya yayılmasıyla başlar. İşin güzel tarafı, onun kendi çevresinde anlattığı bu sevgi masalı destanlaşıp bütün dünyaya yayılmıştır. İmgesel olarak baktığımızda, yaşadığımız çağda da aynen böyle parçalanmış ve parçaları dünyaya yayılmış bir aynanın varlığını hissedebiliriz. Andersen'nin kendi imgesi  olan buzdan aynayla  mücadelesi hala devam etmektedir. Biz de bu noktada tarafımızı seçerek onun düşlerine omuz vermek istedik. Ömrümüzün buzdan aynaya karşı zaferi görmeye yetmeyebileceğinin farkındayız. Fakat çocuklarımızla birlikte geleceğe taşıyabilirsek ne mutlu.

Uyarlayan-yöneten İnan Ambarkütük, Müzik Özlem Kaveller, Kostüm Pınar Akgüney, Koreografi Eren Ambarkütük, Dekor İnan Ambarkütük, Işık Coşkun Yel, Oynayanlar Özlem Kaynarca, Emsal Yeşilbingöl, Özge Erdemir, Nurhayat Yıldırım, Deniz Kuş
www.fabrikasanat.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder